Loading udalosti
  • Táto udalosť sa už uskutočnila.

89 Rozum a viera v bláznivej dobe

Podrobnosti

Dátum:
29. októbra 2019
Čas:
18:00 - 19:30
Typ udalosti:

Organizátor

Voices
Email:
voices@voices.sk
Webstránka:
voices.sk

Miesto

Galéria Vážka
Mierové námestie 19,
Trenčín,
Webstránka:
www.facebook.com/VazkaGaleriaAKaviaren/

Rozhovor o kritickom myslení a osobnej viere. So slovenským teológom a publicistom Mirom Kocúrom a šachovým veľmajstrom Jánom Markošom, vyštudovaným evanjelickým teológom, sme sa zamysleli nad tým, akými hrozbami sú absencia kritického myslenia a pokrivene chápaná viera, a o tom, čo s tým môžeme robiť. Hovorili sme o praktických možnostiach kultivovania myslenia a o tom, či a ako môže byť kresťanská viera prameňom individuálnej a spoločenskej obnovy.

Chceme rozumieť nerozumnému svetu, občas sa v ňom však strácame. Diskutovali sme preto aj o ďalších otázkach: Prečo ľudia ignorujú argumenty a fakty? Aké limity má poznanie? V čom je viera nesprávne chápaná? Vylučujú sa kritické myslenie a osobná viera? Sú duchovné inštitúcie otvorené kritike? Ako formovať kritické myslenie a naše postoje? Ako nájsť vzťah k tomu, čo sa nedá spoznať? Môže byť viera kompasom v našich dilemách?

Miro Kocúr je publicista a teológ. Spoluzaložil gymnázium C. S. Lewisa v Bratislave a dnes pracuje v programe LEAF Award s mladými talentovanými Slovákmi. Miro je presvedčený, že kritické myslenie a osobná viera sa nevylučujú, jeho texty o spoločenských a cirkevných témach sú preto otvorené a úprimné. Vo všeličom ho vraj zmenila rodičovská dovolenka a odporúča ju každému otcovi. Vydavateľstvo Absynt pod značkou Kalligram vydalo nedávno v edícii Skica jeho esej Keď naivita vyhráva. Zložité výzvy doby, v ktorej žijeme, v nej využíva na hľadanie nových riešení.

Ján Markoš vyštudoval filozofiu a evanjelickú teológiu. Venuje sa vzdelávaniu, najmä v oblasti kritického myslenia. Dva roky učil na bratislavskom gymnáziu C.S. Lewisa, štyri roky viedol Sokratov inštitút. V roku 2007 titul šachového veľmajstra a je slovenskou šachovou jednotkou. Jeho kniha Pod hladinou získala prestížnu cenu Kniha roka od Anglickej šachovej federácie. V aktuálnej knihe Sila rozumu v bláznivej dobe ponúka prehľadný manuál kritického myslenia s ukážkami zo súčasnej slovenskej spoločnosti a súhrnom odporúčaní ako nepodľahnúť fámam a dezinformáciám.