Loading udalosti
  • Táto udalosť sa už uskutočnila.

70 O cestovaní s pokorou

Podrobnosti

Dátum:
26. septembra 2017
Čas:
18:30 - 20:00
Typ udalosti:

Organizátor

Voices
Email:
voices@voices.sk
Webstránka:
voices.sk

Miesto

Impact HUB Bratislava
Hviezdoslavovo námestie 20,
Bratislava,
Webstránka:
impacthub.sk

Žijeme v časoch lacného cestovania. Niektoré menej rozvinuté krajiny sa dokonca stávajú hlavnými turistickými destináciami. Mnohí z nás sa môžu hladní po zážitkoch a autentickosti kedykoľvek vydať na opačný koniec sveta a stráviť tam aj niekoľko týždňov či mesiacov. Je nárast turizmu udržateľný? Čo turisti nevidia? Ako sa dostať na miesta, ktoré ešte nie sú poznačené masovým turizmom? Ako rešpektovať miestnu kultúru? Čo je komunitný turizmus? Kde sa dá bývať s miestnymi a ako sa na to pripraviť? O čo sa môžeme s miestnymi podeliť? Môžeme to, čo sme na cestách získali, využiť pre lepšie (menej xenofóbne) Slovensko?

Magdaléna Vaculčiaková je novinárka na voľnej nohe. Venuje sa najmä globálnym témam, ľudským právam a zodpovednému cestovaniu. Jej texty uverejňujú viaceré slovenské a české médiá. Od roku 2014 žije prevažne v menej rozvinutých krajinách Južnej a Juhovýchodnej Ázie a Latinskej Ameriky. Po pol roku v Oaxace sa tento rok zamilovala do Mexika, pre jeho pestrosť, umenie na každom kroku a pôvodných obyvateľov, od ktorých sa môžeme veľa naučiť. Spoločne s priateľom – fotografom Noelom Rojo sa venujú novinárskemu projektu Ženy, ktoré zostali. V rámci neho zbierajú po svete príbehy žien, ktoré zostali vo svojich krajinách po tom, ako ich muži emigrovali. Pripravuje tiež sprievodcu Indonéziou pomaly pre cestovateľov, ktorí chcú krajinou putovať citlivo k miestnej kultúre a životnému prostrediu.

Ivana Grešlíková cestuje po svete ako digitálna nomádka od roku 2013. Zimy trávi v juhovýchodnej Ázii, letá v Európe. Práve tu objavila čaro house sittingu. S priateľom Gianni Bianchini bloguje o zodpovednom cestovaní a travel bloggingu na portále Nomad is Beautiful. V slovenčine píše praktické rady o cestovaní bez cestovky na IvanaGreslikova.com. Venuje sa aj foto projektu Look At My Proud Hands, kde zbiera príbehy ľudí, ktorých stretáva na cestách. Pracuje na príprave sprievodcu po Thajsku bez cestovky. A popri tom hľadá ten najlepší pu-erh čaj na svete.