Loading udalosti
  • Táto udalosť sa už uskutočnila.

79 Na čo je nám umenie?

Podrobnosti

Dátum:
22. mája 2018
Čas:
18:00 - 19:30
Typ udalosti:

Organizátor

Voices
Email:
voices@voices.sk
Webstránka:
voices.sk

Miesto

HalmiSpace
Hlavná 21,
Košice,
Webstránka:
halmicaffe.sk

Umenie je prejavom našej tvorivej schopnosti a snahy komunikovať s druhými. Môžeme ním vyjadriť svoje pocity alebo názory na to, čo sa deje v nás samotných alebo vo svete okolo nás. Vďaka nemu môžeme lepšie spoznať históriu, pochopiť súčasnosť aj odkázať niečo do budúcnosti. Niektorí však hovoria, že mu nerozumejú a nie je pre nich.

Ako umenie na ľudí vplýva? Je naozaj pre všetkých? Ako ho menia moderné technológie? Aká je hodnota umeleckého diela a ako sa stanovuje jeho cena? Dá sa dnes umením uživiť? Mení sa náš vkus? Ovplyvňujú umenie aj jeho konzumenti? Ako hľadajú tvorcovia rovnováhu medzi zabezpečením príjmu a túžbou niečo vyjadriť? Má umenie svoju zodpovednosť? Dokáže nám pomôcť riešiť aj osobné alebo spoločenské problémy? Ako?

Vypočujte si rozhovor o užitočnosti a kráse umenia s Gabrielou Holcer, maliarkou, dizajnérkou a autorkou ručne maľovaných hodvábnych šatiek značky ARTbubble, a Sveťom Šomšákom, grafickým dizajnérom, typografom, pesničkárom a organizátorom festivalu Igrici na ulici. Podujatie série Choices moderovala Žofia Teplická. Partnerom projektu je Nadačný fond Telekom pri Nadácii Pontis.

Gabriela Holcer vyštudovala strednú školu úžitkového výtvarníctva a dizajn na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach. Jej doménou je maľba, vo svojej tvorbe postupne prešla od plátna k nositeľnému umeniu. Pod značkou ARTbubble predáva ručne maľované šatky. Každý kus je originál, jedinečný je aj materiál – ekologický ahimsa hodváb z Indie. Hovorí o sebe, že je nekonformistka, umelkyňa, milovníčka zvierat a cestovateľka. Považuje za šťastie a vymoženosť, že sa živí tým, čo ju baví, učí a posúva ďalej. Ak práve nemaľuje, venuje sa joge, grafickému dizajnu či vareniu chutných bezmäsitých jedál.

Svetozár „Šomo“ Šomšák je grafický dizajnér. Má záľubu v obrazových skratkách, piktogramoch, symboloch a ikonkách. V jeho portfóliu sú neziskové projekty, hudobné podujatia, obálky kníh či napríklad aj logo Košického samosprávneho kraja. Okrem toho píše texty, spieva a hrá na gitaru. Je fanúšikom, propagátorom a podporovateľom pesničkárstva. Pesničkárstvo je podľa neho ako sonda do hlbín duše a pieseň je výsledkom tohto zážitku. S mottom “Budúcnosť patrí malým pódiám” zorganizoval v Košiciach sedemdesiat večerov otvorených mikrofónov OpenMic a tri ročníky pesničkárskeho festivalu Igrici na ulici. Oba formáty spája to, že diváci sú s interpretom v bezprostrednom kontakte.