
- Táto udalosť sa už uskutočnila.
86 Kam kráča umenie?

Rozhovor o umení s Luciou Dubačovou, riaditeľkou festivalu o umení, dizajne a technológiách Sensorium Festival pôsobiacou v súčasnosti aj v Slovenskom centre dizajnu, a Michaelou Kučovou, kultúrnou organizátorkou, ktorá sa podieľala na podujatiach PechaKucha Night Bratislava, Cene Oskára Čepana či festivale Biela noc.
Odjakživa bolo umenie prejavom našej schopnosti tvoriť a komunikovať s druhými. Snažili sme sa ním vyjadriť svoje pocity a názory na to, čo sa dialo v nás alebo okolo nás. Umožnilo nám spoznávať históriu, pochopiť súčasnosť aj odkázať niečo do budúcnosti. Výrazne ho však ovplyvňujú moderné digitálne technológie a umelá inteligencia. Čím je umenie dnes? Je spríjemňujúcim ozvláštnením, únikovou aktivitou, rozvinutím pravdy alebo spoločenskou silou vedúcou ku zmene? Je prejavom ideí alebo skôr ich spolutvorcom?
Diskutovali sme o otázkach: Na čo nám je umenie? Má nás tešiť, provokovať, vzdelávať alebo nám má pomáhať? Prispieva k riešeniu osobných a spoločenských problémov? Je pre každého či pre vyvolených? Ktoré moderné technológie ho ovplyvňujú? Pomáhajú mu alebo škodia? Budú písať knihy a kresliť obrazy už len počítačové programy? Má digitálne umenie účinok na rozvoj technológií? Aké miesto má umenie v kreatívnom priemysle? Ako ovplyvňuje meniaci sa vzťah umenia a technológií kultúru našej spoločnosti?
Viac o našich hosťoch:
Lucia Dubačová má rada kultúru, atmosféru a sociálnu dynamiku festivalov, a to ju priviedlo k rozhodnutiu prinášať ľuďom podobné zážitky. Veľa skúseností získala počas štúdia a štyroch rokov života v Londýne prácou v agentúre, ktorá robila festivaly The Secret Garden Party a Wilderness Festival. Je riaditeľkou medzinárodného festivalu o umení, dizajne a kreatívnych technológiách – Sensorium Festival. Podujatie je pre dizajnérov, kreatívnych riaditeľov, technológov, inovátorov, umelcov a vedcov, ale aj laikov, ktorých zaujímajú technológie s ľudskými hodnotami. Aktuálny ročník Rozšírená myseľ bude v Bratislave od 7. do 9. júna 2019.
Michaela Kučová verí, že umenie môže meniť spoločnosť k lepšiemu. Organizovala bratislavské podujatia PechaKucha Night, spoluzaložila združenie Soyart podporujúce tvorbu mladých umelcov. Dobré veci šíri rada najmä písanou formou v newslettri Kurník, ktorým búra stereotypy o ženských médiách. Podieľala sa na iniciatíve Reakcia, ktorou sa vizuálni umelci pripojili k apolitickým protestom pripomínajúcim vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Prispieva do viacerých médií textami o kultúrnom dianí, obzvlášť ju zaujíma postavenie žien v umeleckom prostredí.