
- Táto udalosť sa už uskutočnila.
84 Chuť žiť

Otvorená diskusia o poruchách príjmu potravy. Rozprávali sme sa s psychiatričkou Martinou Paulinyovou, nutričnou terapeutkou Ivanou Kachútovou a študentkou Valentínou Sedilekovou, ktorá prešla anorexiou, ortorexiou a bulímiou a založila projekt Chuť žiť. Dozvedeli sme sa, ako poruchy príjmu potravy spoznáme a liečime, či sa im dá predchádzať a ako môžeme pomáhať tým, ktorí s nimi bojujú.
O poruchách príjmu potravy sa u nás hovorí málo, formálne, opatrne a bez názoru ľudí s priamou skúsenosťou. Veľa ľudí nevie, že aj posadnutosť zdravou výživou môže spôsobiť problémy, že anorexia nie je len módny výstrelok a že sa môže končiť smrťou. Mnohí nemajú informácie, veria mýtom a trpiaci nemajú chuť ani odvahu sa liečiť. Vavi je stredoškoláčka, spisovateľka a bývalá výkonnostná športovkyňa. Od ôsmich rokov je anorektičkou, depresiu a úzkosť pozná lepšie ako by chcela. Záleží jej na tom, aby sa na Slovensku zvýšila informovanosť, šírila prevencia a zásadne zlepšila liečba porúch prijímania potravy, preto založila projekt Chuť žiť. Všetci jej spolupracovníci veria, že práve otvorená diskusia môže byť reálnou pomocou pre tých, ktorí sa s chorobou trápia, a pre ich príbuzných a priateľov.
Viac o našich hosťoch:
Valentína Sedileková je osemnásťročná študentka LEAF Academy v Bratislave. Zaujíma ju súčasné svetové dianie, politika, história, spoločenské otázky a venuje sa projektu Chuť žiť o poruchách príjmu potravy. Baví ju písanie. Z pripravovanej trilógie Pokrvní vyšiel v roku 2017 prvý diel Venile a druhé pokračovanie Biely havran by mal uzrieť svetlo sveta tento rok. Okrem fantastiky píše aj iné knihy, napríklad autobiografický príbeh Chuť žiť. Publikuje pre týždenník Trend a Denník N a paralelne si okrem americkej robí aj slovenskú maturitu. Chcela by študovať politické štúdiá a neskôr sa venovať žurnalistike a politike.
MUDr. Martina Paulinyová, PhD. je absolventkou lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a pracuje na Klinike detskej psychiatrie v Bratislave. Vo svojej práci sa venuje najmä deťom a dospievajúcim s poruchami príjmu potravy. Tejto téme resp. prognostickým faktorom pre výsledok liečby sa venovala aj v rámci výskumu. Svoje vedomosti a zručnosti prehĺbila študijnými pobytmi na špecializovanom pracovisku zameranom na liečbu pacientov s poruchami príjmu potravy Psychiatrickej kliniky 1. lekárskej fakulty Karlovej Univerzity v Prahe a na Eating Disorders Service, South and Maudsley NHS klinike v Londýne. Práve tu sa inšpirovala a v liečbe kladie dôraz na liečbu celej rodiny a využíva koncept mindfulness, všímavosti, alebo sústredenej pozornosti.
Ivana Kachútová, MSc vyštudovala vedu o výžive na Viedenskej univerzite v Rakúsku. Aktuálne pôsobí na Lekárskej fakulte UK v Bratislave, kde sa vo svojom vedeckom výskume zameriava na vzťah výživy a civilizačných ochorení, venuje sa pedagogickej činnosti a doktorandskému štúdiu. Okrem toho pôsobí ako nutričná terapeutka v Ambulancii klinickej výživy a na klinike Medante v Bratislave. Venuje sa odbornej ako aj náučno-populárnej publikačnej činnosti a pravidelne vedie semináre a workshopy na rôzne témy z oblasti výživy. Je spoluautorka troch kníh – Sendviče na zdravie, (Za)chráňte svoje črevo a Bežec a lyžica.