
- Táto udalosť sa už uskutočnila.
111 Malé a veľké klamstvá

Odmalička učíme deti, že klamať sa nemá, klame však každý a každá z nás. Klamanie je sociálny fenomén, s ktorým sa stretávame deň čo deň. Nie je však lož ako lož. Prijmite naše pozvanie vypočuť si ďalšiu epizódu podcastu, v ktorej Ivan Ježík diskutuje s psychologičkou, psychoterapeutkou, lektorkou a koučkou Lenkou Uherovou o psychológii lži a o tom, prečo, kedy a ako klameme druhých a možno aj samých seba.
Zvukový záznam nájdete na podcastových službách Link.tree, videozáznam si môžete pozrieť na YouTube. Projekt podporuje Nadačný fond Telekom pri Nadácii Pontis. Ďakujeme.
S Lenkou Uherovou sme hľadali odpovede na otázky:
- Ako často klameme a či je to vždy nemorálne
- Aké sú najčastejšie dôvody, prečo nehovoríme pravdu
- Akými farbami označujeme niektoré druhy klamstiev
- Prečo detektor lži nemusí byť spoľahlivý
- Či sa dá klamúceho človeka spoznať podľa vonkajších znakov
- Ako reagovať, keď nám niekto klame
- Či klameme aj sami seba, prečo a ako to robíme
- Pre ktorú poruchu osobnosti je symptómom nutkavé klamanie
- Čo je falošná autenticita, kde sa vzala a čo s ňou
- Aké povolania si ľudia so sklonom klamať vyberajú najčastejšie
Lenka Uherová je psychologička, psychoterapeutka, lektorka a koučka. Záleží jej na tom, aby jej klienti boli spokojnejší, zvládali náročné situácie, žili naplnený život a mali harmonické vzťahy. Vo svojej praxi sa opiera najmä o aplikovanú pozitívnu psychológiu a humanistický prístup. Snaží sa uchopiť potenciál klientov a ich málo využívané zručnosti. Namiesto sústredenia sa na nedostatky, podporuje ich fungovanie a zbavuje ich úzkosti, depresívneho ladenia, nízkej sebaistoty či fóbií. Vo voľnom čase jej radosť robia knihy, filmy, vychádzky so psom, plávanie a ľudia. Viac informácií o nej nájdete na www.growme.sk.