Loading udalosti
  • Táto udalosť sa už uskutočnila.

66 Projekt Dieťa, diagnóza Rodič

Podrobnosti

Dátum:
11. apríla 2017
Čas:
18:00 - 19:30
Typ udalosti:

Organizátor

Voices
Email:
voices@voices.sk
Webstránka:
voices.sk

Miesto

Klub Lúč
Kniežaťa Pribinu 3,
Trenčín,
Webstránka:
klubluc.sk

Rodičmi sa nerodíme, stávame sa nimi. Je náročné byť mamou a otcom? Čo ako rodičia od seba a svojich detí očakávame? Čo od nás najviac potrebujú naše deti? Nakoľko sa necháme ovplyvňovať rôznymi teóriami, výchovnými štýlmi, odporúčaniami, stratégiami, sociálnymi sieťami? Prečo a do akej miery hráme rodičovskú olympiádu a budujeme projekt Dieťa? Ako máme dosiahnuť, aby sme pri výchove nezabudli na seba? Nakoľko ešte veríme vlastnej intuícii a sme schopní sledovať potreby našich detí? Nakoľko sme vnímaví voči ich špecifickým potrebám? Ako rozlíšime, že naše dieťa môže byť iné? Ako sa nám žije vo svete zameranom na výkon a dokonalosť?

S psychologičkami Hanou Celušákovou a Máriou Kopčíkovou sme sa rozprávali o výzvach a neistotách v rodičovstve. O všetkých otázkach, na ktoré je možno teraz až príliš veľa „správnych“ odpovedí, aby sme sa v nich vedeli zorientovať. Hovorili sme o rodičovstve vo veku informačných technológií, ale aj v čase, keď sa norma stáva čoraz užšou, veľa detí získava rôzne „dys“. Hovorili sme o deťoch, ktoré nezapadajú do tabuliek a o tom, ako sa žije ich rodičom.

Hana Celušáková je klinická psychologička a psychoterapeutka. Pracovala ako najprv v Psychiatrickej nemocnici P. Pinela v Pezinku a od roku 2006 je v Centre pre rodinu Kvapka. Zameriava sa najmä na podporu rodičovských kompetencií nastávajúcich rodičov, psychoterapeuticky sa venuje ženám v témach súvisiacich s reprodukčným zdravím a rodičovstvom. Od roku 2015 pracuje ako súčasť tímu Akademického centra pre výskum autizmu pri Lekárskej fakulte UK.

Mária Kopčíková je psychologička, lektorka a laktačná poradkyňa. Pracovala v CPPPaP s deťmi a ich rodičmi, posledných 8 rokov sa venuje klientom v rámci Centra pre rodinu Kvapka v Bratislave. V roku 2001 ukončila výcvik Psychoterapie zameranej na človeka a prístup nedirektívnej práce sa snaží uplatňovať v práci s dospelými i detskými klientmi. Verí, že každý z nás má svoju cestu a niekedy potrebuje nájsť a posilniť zdroje pri jej hľadaní. Od roku 2010 je aj súčasťou redakčného tímu www.rodinka.sk.