Loading udalosti
  • Táto udalosť sa už uskutočnila.

87 Príbeh Zlatej Fatimy

Podrobnosti

Dátum:
11. júna 2019
Čas:
18:00 - 19:30
Typ udalosti:

Organizátor

Voices
Email:
voices@voices.sk
Webstránka:
voices.sk

Miesto

Galéria Vážka
Mierové námestie 19,
Trenčín,
Webstránka:
www.facebook.com/VazkaGaleriaAKaviaren/

Jedinečné rozprávanie Zuzany Novodvorskej o pozoruhodnej histórii a charakteristickej atmosfére trenčianskej pasáže Zlatá Fatima. Dozvieme sa veľa zaujímavých faktov a prekvapivých súvislostí. Spoznaním minulosti si pripomenieme potenciál tohto jedinečného miesta.

Pasáž Zlatá Fatima spája Mierové námestie s Palackého ulicou, bývalou hlavnou prejazdovou komunikáciou cez mesto Trenčín. Pôvodne bol vstup na Mierové námestie možný iba cez Hornú alebo Dolnú bránu. Pasáž, tretí vstup, vznikla až po veľkom požiari v roku 1886. V rámci podchodu a v jeho tesnej blízkosti sa vystriedali viaceré dôležité inštitúcie a firmy, ktoré sa spájali s významnými obyvateľmi mesta Trenčín. Na mieste podchodu stál obľúbený hostinec Zlatý baran s kasínom a tanečnou sálou. Neskôr tu sídlilo kníhkupectvo a tlačiareň Leopolda Gansela. Oproti pasáži býval cisársko-kráľovský dvorný fotografista Max Stern a prevádzkoval svoj fotografický ateliér.

Čo bolo príčinou úpadku hotela Zlatý baran? Ako sa volala prvá ochotnícka divadelná hra odohraná v slovenskom jazyku v Trenčíne? Aký sortiment bol ponúkaný v kníhkupectve Leopolda Gansela? Čo bolo najväčším pokrokom mestského múzea za pôsobenia Jána Mjartana? Kadiaľ viedla Potočná ulica? Kedy a prečo bola vydláždená Palackého ulica? Aký šport propagovala Paulína Metternich, vnučka železného kancelára Metternicha? Čo spájalo Maxa Sterna a Jozefa Seelleho?

Viac o našej hostke:

Zuzana Novodvorská popri zamestnaní spolupracuje ako sprievodkyňa s Kultúrno-informačným centrom Trenčín. Zozačiatku organizovala vopred objednané prehliadky pre turistov, neskôr začala pripravovať pre obyvateľov hodinové Prechádzky mestom. Obľúbené prehliadky sa konajú vždy prvú sobotu v mesiaci a uskutočnilo sa ich spolu viac než päťdesiat. Kultúrno-informačné centrum Trenčín zabezpečuje ich organizáciu a propagáciu a Zuzana sa v nich venuje nielen starším dejinám, ale aj osobnostiam z nedávneho obdobia, významným lokálnym artiklom, podnetným miestam, či neočakávaným spojitostiam. Spoločne tak ponúkajú ľuďom možnosť lepšie spoznať svoje mesto a nadobudnúť k nemu hlbší vzťah.