
- Táto udalosť sa už uskutočnila.
96 Objavovanie pomalosti

Ponáhľaj sa pomaly, hovorí sa. Veľmi sa tým však neriadime. Hoci sa sťažujeme na rýchle životné tempo, často mu podriaďujeme prácu, zdravie aj vzťahy. Pomalosť si spájame s lenivosťou či zaostávaním. Lenže nemusí to tak byť. Ľudia prichádzajú na to, že práve pomalosť a všímavosť môžu byť vhodnou alternatívou k rýchlosti. Znovu objavujú čítanie kníh a kúzlo knižníc, vracajú sa k poctivým remeslám, opäť sa zaujímajú o domáce odrody plodín a zisťujú, že vedome a zmysluplne trávený čas im robí radosť.
S teoretikom a praktikom umenia pomalosti, lentológom Viktorom Suchým z Kabinetu pomalosti v Novej Cvernovke sme sa rozprávali o tom, prečo je dobré šliapnuť na brzdu a zvoľniť tempo, ale aj o tom, ako môžeme prakticky hľadať rovnováhu medzi rýchlym a pomalým žitím. Rozhovory Choices podporuje Nadačný fond Telekom pri Nadácii Pontis a moderuje ich Ivan Ježík. V októbrovej epizóde sme si položili aj nasledujúce otázky: Aké následky má neustále zrýchľovanie? Prečo vďaka zmierneniu tempa robíme lepšie rozhodnutia a sme úspešnejší? Ako teda máme zvoľniť? Čo sa deje v prírode a mestách na miestach spomalenia? Zaujímajú sa o túto tému aj firmy?
Viktor Suchý bol učiteľom slovenčiny, kníhkupcom, publicistom, moderátorom i redaktorom. Pomalosti sa venuje s vášňou a do hĺbky. V roku 2003 obhájil na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity diplomovú prácu Objavovanie pomalosti a stal sa lentológom – teoretikom i praktikom umenia pomalosti. Vo vydavateľstve Modrý Peter mu vyšla básnická zbierka Básne o počasí. S Evou Braxatorisovou a Jurajom Briškárom založil občianske združenie Upupa epops, štyri roky vedie v Novej Cvernovke Kabinet pomalosti a tretí rok je interným doktorandom na Katedre slovenskej literatúry a literárnej vedy FiF UK. Jeho semináre sa týkajú najmä poézie a tvorivého písania, dizertačnú prácu píše o zátiší v modernej slovenskej a českej poézii. Rád má však aj britskú zdvorilosť, fotografovanie, zelený čaj, prívetivý úsmev a punkové výstrelky.