Loading udalosti
  • Táto udalosť sa už uskutočnila.

96 Objavovanie pomalosti

Podrobnosti

Dátum:
20. októbra 2020
Čas:
18:00 - 19:00
Typ udalosti:

Miesto

Vaša obývačka
Webstránka:
linktr.ee/rozhovorychoices

Organizátor

Voices
Email:
voices@voices.sk
Webstránka:
voices.sk

Ponáhľaj sa pomaly, hovorí sa. Veľmi sa tým však neriadime. Hoci sa sťažujeme na rýchle životné tempo, často mu podriaďujeme prácu, zdravie aj vzťahy. Pomalosť si spájame s lenivosťou či zaostávaním. Lenže nemusí to tak byť. Ľudia prichádzajú na to, že práve pomalosť a všímavosť môžu byť vhodnou alternatívou k rýchlosti. Znovu objavujú čítanie kníh a kúzlo knižníc, vracajú sa k poctivým remeslám, opäť sa zaujímajú o domáce odrody plodín a zisťujú, že vedome a zmysluplne trávený čas im robí radosť.

S teoretikom a praktikom umenia pomalosti, lentológom Viktorom Suchým z Kabinetu pomalosti v Novej Cvernovke sme sa rozprávali o tom, prečo je dobré šliapnuť na brzdu a zvoľniť tempo, ale aj o tom, ako môžeme prakticky hľadať rovnováhu medzi rýchlym a pomalým žitím. Rozhovory Choices podporuje Nadačný fond Telekom pri Nadácii Pontis a moderuje ich Ivan Ježík. V októbrovej epizóde sme si položili aj nasledujúce otázky: Aké následky má neustále zrýchľovanie? Prečo vďaka zmierneniu tempa robíme lepšie rozhodnutia a sme úspešnejší? Ako teda máme zvoľniť? Čo sa deje v prírode a mestách na miestach spomalenia? Zaujímajú sa o túto tému aj firmy?

Viktor Suchý na obrazovke monitora

Viktor Suchý bol učiteľom slovenčiny, kníhkupcom, publicistom, moderátorom i redaktorom. Pomalosti sa venuje s vášňou a do hĺbky. V roku 2003 obhájil na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity diplomovú prácu Objavovanie pomalosti a stal sa lentológom – teoretikom i praktikom umenia pomalosti. Vo vydavateľstve Modrý Peter mu vyšla básnická zbierka Básne o počasí. S Evou Braxatorisovou a Jurajom Briškárom založil občianske združenie Upupa epops, štyri roky vedie v Novej Cvernovke Kabinet pomalosti a tretí rok je interným doktorandom na Katedre slovenskej literatúry a literárnej vedy FiF UK. Jeho semináre sa týkajú najmä poézie a tvorivého písania, dizertačnú prácu píše o zátiší v modernej slovenskej a českej poézii. Rád má však aj britskú zdvorilosť, fotografovanie, zelený čaj, prívetivý úsmev a punkové výstrelky.