Loading udalosti
  • Táto udalosť sa už uskutočnila.

85 Na Zemi dobre mi

Podrobnosti

Dátum:
16. apríla 2019
Čas:
18:00 - 19:30
Typ udalosti:

Organizátor

Voices
Email:
voices@voices.sk
Webstránka:
voices.sk

Miesto

Galéria Vážka
Mierové námestie 19,
Trenčín,
Webstránka:
www.facebook.com/VazkaGaleriaAKaviaren/

Večer plný nápadov, ako sa správať ohľaduplnejšie a šetrnejšie k našej planéte, aby sa z jej zdrojov a krás tešili aj budúce generácie. Porozprávali sme sa so Zuzkou Vakošovou (Zero Waste Trenčín), Martinou Novotovou (BEZOBALiS) a Tomášom Šmátralom (Prales deťom). Diskusia bola súčasťou podujatia Have you heard?, ktoré pri príležitosti Dňa Zeme organizovala v Trenčíne Bastart Sisters Art – sesterská značka tvorivo spájajúca recykláciu a umenie.

Viac o našich hosťoch:

Zuzka Vakošová absolvovala Prírodovedeckú fakultu UK v Bratislave, žije a pracuje v Trenčíne a už dva roky s dcérou Hankou cielene objavuje možnosti života bez odpadu. Učia sa, každý deň robia rôzne rozhodnutia, niečo sa im vydarí viac a niečo menej. Svoje úspechy a nezdary zdieľajú so všetkými, ktorým nie je jedno, koľko zbytočností kupujeme a koľko odpadu za sebou nechávame. Ochotne odpovedajú na otázky, administrujú stránku Zero Waste Trenčín. Zuzka píše aj blog www.bezkosova.com a poradí každému, kto o to prejaví záujem. Veria, že môžeme žiť kvalitne a radostne, chodiť do práce, študovať a cestovať, a stále byť pritom vedome ohľaduplní k našej planéte.

Martina Novotová pochádza skade-tade, veľkou časťou aj z Trenčína, kam sa po desiatich rokoch vrátila so svojím partnerom Maťom. Spolu otvorili prvý bezobalový obchod v meste, ktorý vyjadruje ich životný štýl a najmä ich hodnoty. S víziou „Spotrebuj len potrebné“ umožňujú obliecť svoju domácnosť do ekológie ľuďom, ktorí si environmentálne problémy uvedomujú, a snažia sa dôležité témy otvárať tým, ktorí ich význam len spoznávajú. S lokálnymi výrobcami pripravujú workshopy, kde si ľudia môžu vyskúšať, že byť eko je oddych a zábava. Martina vníma pozitívne zmeny v meste, má nesmiernu radosť z fungujúcich komunít, kultúry a všetkých, ktorí k nej prispievajú.

Tomáš Šmátrala sa s priateľkou Michaelou Kršákovou zúčastnil dobrovoľníckeho programu v dažďovom pralese na Sumatre. Lásku ku zvieratám a prírode precítili v najčistejšej forme bez toho, že by ich chceli vlastniť či obmedzovať. Radosť im robila každá zničená pytliacka pasca či pláž vyčistená od plastových odpadkov. Zmenili svoje životy a prestali pracovať vo výrobe v Nemecku. V spolupráci s environmentálnymi festivalmi, školami a kultúrnymi priestormi teraz po celom Slovensku uskutočňujú verejné prednášky a diskusie. Tomáš je presvedčený, že ak sa nám podarí vychovať generáciu so záujmom o prírodu a zvieratá, môže sa zrazu objaviť veľké množstvo mladých ľudí s rešpektom voči planéte a všetkému živému.