Loading udalosti
  • Táto udalosť sa už uskutočnila.

76 Lepšie mestá. Ako na to?

Podrobnosti

Dátum:
17. apríla 2018
Čas:
18:00 - 19:30
Typ udalosti:

Organizátor

Voices
Email:
voices@voices.sk
Webstránka:
voices.sk

Miesto

Klub Lúč
Kniežaťa Pribinu 3,
Trenčín,
Webstránka:
klubluc.sk

Existuje cesta k funkčnému, zdravému, starostlivému, kultúrnemu, otvorenému, inovatívnemu a rozhľadenému mestu? Ako ju môžeme hľadať? V hlavnom meste vznikla Platforma pre Bratislavu, ktorá vytvára prostredie pre profesionálne uvažovanie o meste. Má už viac ako 60 členov, ktorí vnímajú potenciál verejného priestoru a prinášajú konkrétne návrhy na riešenia mestských problémov. Sú medzi nimi uznávaní nezávislí odborníci, ale aj viacerí, ktorí budú kandidovať v komunálnych voľbách so snahou presadiť do praxe dokument Plán Bratislava. Ako sa profesionáli a aktivisti dali dohromady? Funguje ich spolupráca? Ako vnímajú verejný priestor? V čom vidia možnosti na jeho zlepšenie? Dosiahnu skutočnú zmenu? Ako zladia záujmy rôznych skupín obyvateľov? Môžu inšpirovať iné mestá?

Vypočujte si rozhovor o hľadaní návodu na lepšie mesto a o Platforme pre Bratislavu s Matúšom Vallom, architektom, hudobníkom, mestským aktivistom a kandidátom na primátora Bratislavy, a Lenkou Antalovou Plavuchovou, zakladateľkou Rodinného centra Ráčik, Starej jedálne či Krasňanského Zelovocu a poslankyňou za Raču.

Matúš Vallo je architekt, mestský aktivista, hudobník a textár skupiny Para. Je spolumajiteľom ateliéru Vallo Sadovsky Architects, zakladateľom občianskeho združenia My sme mesto a členom správnej rady Starej tržnice v Bratislave. Stojí za iniciatívou Mestské zásahy, ktorá od roku 2008 vygenerovala viac ako 900 projektov na vylepšenie verejného priestoru v dvadsiatich slovenských a českých mestách. Naučil sa, že lepšie ako kritizovať, je pokúsiť sa o zmenu. Dva roky spolu s odborníkmi pripravuje dokument Plán Bratislava a je prvým oficiálnym kandidátom na primátora Bratislavy.

Lenka Antalová Plavuchová je absolventkou Pedagogickej fakulty UK v Bratislave a Ekonomickej fakulty UMB v Banskej Bystrici.  Je zakladateľkou niekoľkých lokálnych iniciatív (Rodinné centrum Ráčik, Stará jedáleň, Krasňanský Zelovoc) a poslankyňou za Raču, kde žije a vychováva svoje deti. Venuje sa participatívnym procesom v samospráve, záleží jej na rozvoji a kvalite služieb poskytovaných mestom. V politike potrebujeme podľa nej viac žien aj preto, lebo prinášajú iný pohľad na verejné veci, majú pri rokovaní cit a väčšiu empatiu. Verí, že všetky dôležité zmeny začínajú na komunitnej úrovni.