Loading udalosti
  • Táto udalosť sa už uskutočnila.

113 Kognitívne skreslenia: príklady a poučenia

Podrobnosti

Dátum:
4. septembra 2022
Čas:
11:00 - 11:30
Typ udalosti:
Webstránka:
https://www.youtube.com/rozhovorychoices

Miesto

Vaša obývačka
Webstránka:
linktr.ee/rozhovorychoices

Organizátor

Voices
Email:
voices@voices.sk
Webstránka:
voices.sk
Veronika Šustrová za mikrofónom

Veronika Šustrová za mikrofónom

Náš mozog nedokáže zvládnuť množstvo a zložitosť informácií, ktoré prijíma, preto si ich zjednodušuje. Menšie i väčšie kognitívne skreslenia každý deň ovplyvňujú, ako premýšľame, ako sa cítime a ako sa správame. Čo je pre nás potrebné a prospešné o nich vedieť? Pozývame vás sledovať epizódu, v ktorej Ivan Ježík diskutuje s koučkou, lektorkou a behaviorálnou strategičkou Veronikou Šustrovou. Vysvetlíme si osem konkrétnych kognitívnych skreslení a povieme si, v čom nám ich spoznávanie môže pomôcť.

Audiozáznam nájdete v podcaste Rozhovory Choices podľa rozdeľovníka linktr.ee/rozhovorychoices a videozáznam na YouTube. Projekt podporuje Nadačný fond Telekom pri Nadácii Pontis. Ďakujeme.

S Veronikou sme hľadali odpovede na otázky: prečo sme menej racionálni a logickí, ako si myslíme; kto a prečo to vedecky skúma; ako nám lepšie poznanie našich chybných úsudkov môže pomôcť v práci i súkromí. Po krátkom úvode sme si podrobnejšie vysvetlili:

  • Stádový efekt / Bandwagon Effect
  • Potvrdzovacie skreslenie / Confirmation Bias
  • Status Quo skreslenie / Status Quo Bias
  • Klam preživších / Survivorship Bias
  • Kotvenie / Anchoring Bias
  • Haló efekt / Halo Effect
  • Efekt identifikovateľnej obete / Identifiable victim effect
  • Impostor syndróm / Impostor Syndrome

 

Veronika Šustrová je medzinárodne certifikovaná koučka a uznávaná lektorka. Z asistentky v komerčnej banke sa vypracovala v nadnárodných spoločnostiach v oblasti finančníctva, bankovníctva, zdravotníctva a telekomunikácií až na pozíciu vrcholovej manažérky. Dnes profesionálnym koučovaním podporuje svojich klientov – manažérov, lekárov, akademikov, etablovaných aj začínajúcich podnikateľov. Osobné skúsenosti kombinuje s poznatkami  z neurovedy, evolučnej biológie, psychológie a behaviorálnej ekonómie. Je presvedčená, že ľudia sú dôležitejší ako technológie a procesy. Rada číta, varí a jazdí na koni a na lyžiach.

Veronika a Ivan počas rozhovoru