Loading udalosti
  • Táto udalosť sa už uskutočnila.

67 Kníh sa len tak nezbavíme

Podrobnosti

Dátum:
25. apríla 2017
Čas:
18:30 - 20:00
Typ udalosti:

Organizátor

Voices
Email:
voices@voices.sk
Webstránka:
voices.sk

Miesto

Impact HUB Bratislava
Hviezdoslavovo námestie 20,
Bratislava,
Webstránka:
impacthub.sk

Od rukopisov sme dávno prešli k tlačeným médiám a digitálnym technológiám. Dnes dokonca máme technické možnosti uchovať a sprístupniť všetko významné, čo kedy ľudia vytvorili – ľudovú slovesnosť aj umelú literatúru. Chceme a dokážeme to ohromné poznanie zužitkovať? Prevalcujú nás nároky a očakávania spotrebiteľského trhu? K čomu zo slovenskej a svetovej literatúry sa budeme opätovne vracať? Kto nás na tie návraty pozve a čo nám prinesú?

Rozhovor s riaditeľom Bratislavského knižného festivalu BRaK a rozhlasovým redaktorom Petrom Michalíkom a spisovateľom, novinárom a aforistom Tomášom Ulejom bol úvahou o tom, ako sa menia podoby a funkcie knižného média, ako sa vyvíjajú vzťahy medzi digitálnymi technológiami a umeleckými formami, ako občianske iniciatívy spolupracujú s odborníkmi a či to verejnosť zaujíma, ale aj o tom, ako knižné médium ovplyvňuje dramaturgiu a prípravu knižného festivalu. Rozprávali sme sa o prítomnosti a budúcnosti aktivít, ktorými Peter a Tomáš prispievajú k tomu, aby nás zaujímalo, kým sme boli, kým sme a kým by sme raz mohli byť, a pridali sme aj zopár aforizmov. K názvu diskusie nás inšpirovali Jean-Claude Carrière a Umberto Eco.

Peter Michalík je rozhlasový redaktor Rádia Devín, vydavateľ a programový riaditeľ Bratislavského knižného festivalu BRaK, ktorý s priateľmi založil. Je z Trenčína, žije v Bratislave a rád číta: knihy, miesta a ľudí. Popri práci veľa cestuje, píše a vysedáva v kaviarňach. Študoval filozofiu, jazyk a literatúru, a preto ho (ako sám hovorí) netreba brať príliš vážne. V spolupráci s Voices v Trenčíne na Sládkovičovej 8 pripravuje Knižné plky – komorný, zľahka nekorektný program o literatúre, knihách a ich čitateľoch.

Tomáš Ulej je spisovateľ, novinár, iniciátor projektu Zlatý fond denníka SME a autor zbierok aforizmov Ale, Preto s lebom a Bodaj bi! Pochádza zo Socoviec pri Martine a pracuje v internetovom kníhkupectve Martinus.sk. Dokáže pár slovami zaujať a vystihnúť niečo, kde iní potrebujú viac času. V súčasnosti sa venuje projektu Ľudo Slovenský – digitalizovanej zbierke ľudovej slovesnosti, cieľom ktorej je verejnosti sprístupniť ľudovú slovesnosť (príslovia, porekadlá, piesne, rozprávky ap.) a ďalšie informácie a dáta o živote ľudí, ktorí žili na území Slovenska.